Słodkiego, miłego życia…

0 Flares 0 Flares ×

DietŚwiat dietetyki prześciga się w wymyślaniu nowych diet, zaleceń… To co jeszcze kilka lat temu było uznawane za zdrowe dziś może być niezdrowe i odwrotnie. Co więcej, często w tym samym czasie różne źródła (mniej lub bardziej wiarygodne) podają sprzeczne informacje! I jak w tym wszystkim się połapać? Najlepszym sposobem by nie dać zrobić sobie „papki” z mózgu jest posiadanie chociażby podstawowej wiedzy! A dziś wezmę na warsztat węglowodany i to co z nimi związane.

Węglowodany czyli związki węgla, wodoru i tlenu. Szeroko rozpowszechnione w przyrodzie. Dzielimy je na węglowodany proste (glukoza, fruktoza) i złożone. Węglowodany złożone dzielą się z kolei na oligosacharydy (np. sacharoza) i polisacharydy (np. skrobia). Możemy je podzielić również na węglowodany przyswajalne (m.in. glukoza, fruktoza) i nieprzyswajalne (błonnik pokarmowy). Węglowodany są NIEZBĘDNE do życia. Ale przecież wiadomo, że łyżeczka cukru to nie to samo co miska warzyw…

INDEKS GLIKEMICZNY

Indeks glikemicznym jest definiowany, jako pole powierzchni pod krzywą stężenia glukozy we krwi, powstałej w czasie 2 h od momentu spożycia określonego produktu zawierającego 50 g węglowodanów przyswajalnych i wyrażony jest w odniesieniu do pola powierzchni krzywej glikemicznej powstałej po spożyciu 50 g czystej glukozy. Indeks glikemicznym dla glukozy przyjmuje wartość 100. Im mniejszy jest wzrost glikemii (stężenia glukozy we krwi), tym wartość indeksu glikemicznego jest niższa.

I tu pojawiają się już rozbieżności jeśli chodzi o podział skali IG.
Wg artykułu z 2015 roku (Kulczyński, Gramza-Michałowska) skala dzieli się na:
- niski IG – ≤50
- średni IG – 56-69
- wysoki IG – ≥ 70

Według dr Montignaca (twórcy diety Montignaca) skala wygląda trochę inaczej:
- niski IG- ≤35
- średni IG – 40-50
- wysoki IG- ≥55

Przyznacie, że różnice są znaczne! Ale gdy przeanalizujemy dokładnie wartości IG poszczególnych produktów to faktycznie podział dr Montignaca jest raczej sensowniejszy (tabela znajduje się tu).

High-GI-vs-Low-GI-examples

Jednak Indeks Glikemiczny to nie wszystko. Istnieje jeszcze Ładunek Glikemiczny, który uwzględnia nie tylko jakość spożywanych węglowodanów wraz z danym produktem, lecz również ich ilość. Wynik ŁG stanowi iloczyn IG produktu oraz ilości węglowodanów w nim zawartych. Uzyskany wynik dzieli się przez 100. Podobnie jak w przypadku indeksu glikemicznego, określono ranking produktów ze względu na wysokość ładunku glikemicznego. Dla produktów o niskim ŁG, wartość tego wskaźnika wynosi poniżej 10, natomiast produkty, których ŁG mieści się w zakresie 10-20 cechują się średnim ŁG, zaś produkty o wysokim ŁG to te, dla których wartość ŁG przekracza 20.

Co się dzieje, gdy węglowodanów jest za dużo…?

Nadmierny spożywanie węglowodanów powoduje szereg niekorzystnych zmian w organizmie. I nie są to tylko oczywiste wzrosty masy ciała!
Z glukozą jest jak z gośćmi. Jeśli pojawi się w odpowiednim momencie, zaproszona to chętnie otworzymy jej drzwi (np. nasze mięśnie po treningu), ale jeśli będzie przychodzić non stop, niczym natrętna, wścibska sąsiadka to w końcu przestaniemy na nią reagować i zaczniemy udawać, że nie ma nas w domu. I w ten sposób dochodzi do insulinooporności. Czyli momentu, w którym w krwi jest sporo glukozy i insuliny, a komórki ciała  pozostają na nie „głuche i ślepe”, a w konsekwencji prowadzi to do:

  • cukrzycy typu 2;
  • chorób układu sercowo-naczyniowego;
  • niealkoholowego stłuszczenia wątroby;
  • obturacyjnego bezdechu sennego;
  • zespołu policystycznych jajników.

Nie tak dawno temu za zawały, choroby niedokrwienne serca itp. obwiniało się jajka, masło i smalec. Dziś wiadomo, że winowajcą nie są tłuszcze, a węglowodany. I to właśnie dieta o niskim indeksie glikemicznym powoduje obniżenie ryzyka chorób serca oraz obniżenie tzw. złego (LDL) cholesterolu we krwi.

Co więcej, wykazano że dieta o wysokim IG koreluje z zachorowalnością na niektóre nowotwory- w tym jelita grubego, trzustki, piersi. Związek ten tłumaczy się także faktem, iż insulina pobudza wydzielanie IGF (insulinopodobnego czynnika wzrostu), biorącego udział w inicjacji procesów kancerogenezy. Jednak tutaj potrzebne są dalsze badania.

 

A więc- jeść czy nie jeść, oto jest pytanie?

Jeść! Ale wybierać mądrze! Podstawą diety powinny być produkty nieprzetworzone o niskim indeksie glikemicznym. Produkty o wysokim IG powinniśmy zostawić na wyjątkowe okazje- wyjątkowe, to nie znaczy do poobiedniej kawy, ale np. na czas intensywnego, długotrwałego wysiłku lub po nim.
Trzeba też pamiętać, że nasz mózg potrzebuje glukozy. Oraz, że błonnik pokarmowy, który przecież też jest węglowodanem ma działanie ochronne jeśli chodzi o nowotwory jelit!

 

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>